Her yıl sosyal medyada ve ulusal haber kanallarında binlerce kişinin banka hesaplarında unuttukları paralarının olduğunu ve bunun toplamda çok önemli miktarlarda olduğunu duymaktayız. Geçen 2016 yılında en yüksek unutulmuş hesap yaklaşık 280 bin dolar olduğu görülmüştür. Kişisel hesapların yanı sıra şirketler ile özel ve kamu devlet kurumlarının da bankalarda unutulmuş hesap bakiyelerinin bulunduğu görülmektedir.

Bankalarda en az 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarda, 2017 yılı başına kadar yaklaşık 120 milyon lira unutuldu. Bankalarda uzun zamandır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili süreç devam ederken, Bankacılık Kanunun 62. maddesi gereği unutkan mudiler için çağrılar da yapmaktadır. Söz konusu kanunlara göre, bankalarda bulunan borç ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi ve herhangi bir yazılı müracaatı bulunmayanlar tüm haklarını kaybedebilirler.

Bankalarda Unutulan Paraları Nasıl Öğrenebiliriz?

Bankalar bu çerçevede zaman aşımına uğrayan alacaklara ilişkin duyurularını belirli zaman dilimlerinde internet sitelerinden yayımlıyor. Vatandaşlar, bankada unutulan hesapları olup olmadığını, Bankada Unutulan Para Sorgulaması internet sitelerinden yayınlanan Web Sayfaları kullanarak ve hesapları bulunan bankalar ile iletişime geçerek öğrenebiliyor.

Yaptıkları aramada bankada unutulduğu hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapların durumları için ilgili banka şubelerine veya genel müdürlüklerine nüfus cüzdanı ile duyurulan tarihe kadar başvuruda bulunabileceklerdir. 2017 yılına kadar zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye bildirilen 528 bin 876 hesap bulunuyor. Bu hesapların 450 bin mevduat, 5 bin katılım fonu hesapları, 87 bin de alacaklar oluşturduğu bildirilmektedir.

Kişisel hesapların dışında, Devlet kurumlarının bile unutulmuş hesaplarının olduğu söylenmektedir. Bankalarda unutulan borç ve alacaklara ilişkin yabancı para cinsinden hesapların Türk lirası karşılığı yüksek miktarda döviz karşılığı olarak hesaplanmıştır.

Yapılan tespitlerde en yüksek hesap tutarı 280 bin dolar olduğu yayın organlarında duyurulmuş, en düşük meblağın ise 10 liranın altında olduğu aynı şekilde duyurulmuştur. Bu arada bankalarda unutulan ve TMSF’ye aktarılan hesapların 2016 yılında yaklaşık 100 milyon lira, 2015’te 96 milyon lira, 2014’te 95 milyon lira olduğu görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Destekleme Paraları Ne Zaman Yatacak? başlıklı makalemizde destek paraları ve devlet destekleme paraları hakkında bilgiler verilmektedir.