Yastık altı tutulan altınlar artık güvence sebebi ile evlerde ve ya işyerlerinde saklanmazsın diye bankaların altın hesabı uygulaması mevcut. Bu uygulama sayesinde altınlar değer kaybetmeden güvence altında kalıyor. Bunun için bankada bir altın hesabı açtırmak yeterli oluyor. Ve altınlarınızı bu hesabınızda gram olarak takip edebiliyorsunuz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Devlet bankaları, özel bankalar ve katılım bankaları tarafından hizmete sunulan altın hesabı diğer hesaplar kadar kolay kullanılıyor ve anlaşılır bir hesap türü oluyor. Vade uygulaması olmayan altın hesabını açtırmak için çalışmak istediğiniz bankanın size en yakın şubesine giderek bir müşteri temsilcisinden yardım alabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile birlikte açılışı yapılan altın hesabına fiziki olarak altın yatırılmıyor. Para ile altın alma işlemi yapılıyor.

Altın Hesabına Altın Nasıl Alınır?

Altın hesabı denilince akla evdeki bilezikleri ve ya altınları götürüp yatırabileceğiniz bir hesap geliyor ise yanılıyorsunuz. Altın hesabının işleyiş sistemi şu şekildedir. Paranızı bankaya götürür ve ne kadar altın almak istiyorsanız o kadar gram altını alarak hesabınıza yatırmış olursunuz. Bunu bir döviz hesabı gibi düşünmek mümkündür. Yapılan işlem aynıdır. Döviz kuru ile işlem yapılması gibi altın hesabında altın gramı ile işlem yapılmaktadır. Ancak altın hesabında vadeli hesap bulunmamaktadır. Döviz hesaplarında vadeli hesaplar mevcut iken, altın hesabında vadeli hesap mevcut değildir.

Altınları Bozdurmak İstediğinizde Ne Yapacaksınız?

Altınlarınızı bozdurmak istediğiniz de, kuyumcuya gitmek yerine altın hesabınızın olduğu bankaya gideceksiniz. Burada altının gramından var olan hesaptaki altınlarınızı bozduracaksınız. Bankalarda açılan altın hesaplarında yapılan işlemler gram üzerindendir. Siz bir altın hesabına sahip olduğunuzda birkaç bilezik ve ya birkaç büyük altına sahip olmuyorsunuz, direk olarak gram altına sahip oluyorsunuz. Bu durumda altınlarınızı bankadan altının gram fiyatına göre bozarak paranızı Türk Lirası olarak alıyorsunuz.

Altın Hesabından Altın Çekilir mi?

Altın hesabında yapılan işlemler fiziki olarak altın ile yapılmamaktadır. Altının gram fiyatı baz alınarak para ile yapılmaktadır. Bankaya gidip altın hesabınızdan altın almanız mümkün değildir. Almak istediğiniz altın kadar gram fiyatından nakit para olarak almanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Bankacılık Bölümü Okumanın Bankaya Girmede Etkisi Nedir? başlıklı makalemizde bankacı nasıl olunur, bankacı olmalımıyım ve bankacı olmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.