Bankalar yılın belli dönemlerinde personel açığına bağlı alım yaparlar. Bu alımlar da genellikle sınav ve mülakat şeklinde gerçekleşir. Sınav bilgisayar ortamında ya da test şeklinde olmaktadır. Bilgisayar ortamındaki sınava kişiler kendi evlerinden de katılabilecekleri gibi bankalar adayları belli bir yerde de sınava tabi tutabilirler. Bu sınavdan başarılı olan adaylar ikinci aşama olan mülakat sürecine girerler. Bankalar genellikle tek mülakat ile işlemi sonuçlandırsalar da bazı birimlere eleman alımları birkaç mülakat süreci gerektirebilir.

Banka Dışı İnsan Kaynakları Kuruluşları

Piyasadaki işe alımları sıklaştıkça kuruluşlar da ön eleme sürecini farklı insan kaynakları gruplarına devretmeye başladılar. Bu insan kaynakları kuruluşları tüm firmalardan bağımsız işe alım süreçleri için ilk aşamayı gerçekleştiriyorlar. Yani bankalar ön elemeyi bu firmaların gerçekleştirmesini istiyor. Kişinin bankacılığa uygun olup olmadığı aslında bu firmalardaki yetkili kişilerce belirleniyor. Bu mülakatlar genellikle sohbet havasında geçmekle birlikte adayın hal ve hareketleri gözlemlenir. Heyecanını kontrol edebilme yeteneği ve akıcı konuşma bu görüşmelerde en önemli kriterdir.

Sınavda Hız ve Dikkat Çok Önemli

Bağımsız insan kaynakları gruplarınca yapılan mülakatlar geçildikten sonra bankalar bu adayları sınava davet eder. Genel kültür ve genel yeteneğin sorulduğu bu sınavlarda hız çok önemlidir. Öyle ki sorulan soruların neredeyse 2,5 tanesi 60 saniye içinde cevaplanmalıdır. Dikkatin de bir o kadar önemli olduğu sınavlarda adaylar okudukları net anlamalı ve vakit kaybetmeden cevaplamalıdır. Net anlaşılmayan sorular şaşırtma cevaplar sebebi ile genellikle yanlış cevaplanır ve birçok aday bu sınavlarda bu sebepler ile elenir.

Son Aşama Banka Yetkilileri İle Mülakat

Bağımsız insan kaynakları kuruluşunun mülakatından ve sınavdan geçildikten sonra işe alım sürecinin son aşaması olan banka yetkilileri ile mülakat aşamasına gelinir. Adayların belki de en sıkı bu mülakatlara çalışması gerekebilir. Çünkü bu mülakatlarda güncel ekonomi ve piyasadan, siyasete kadar her soru ile karşılaşmak mümkündür. Unutulmamalıdır ki bankalar genellikle gelişime açık ve olabildiğince donanımlı adaylar ile çalışmak isterler. Yine stres ve heyecana yenik düşmemek bu mülakatlarda da son derece önemlidir. Olabildiğince rahat ancak saygılı davranmak her zaman avantaj sağlar.

Bir önceki yazımız olan Altınlarımı Nasıl Değerlendirebilirim? başlıklı makalemizde altın almalımıyım, altınımı nasıl değerlendirmeliyim ve altınımı ne yapmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.