İşletme amacı ile bir yere ödünç verilmiş olan para karşılığında alınmış olunan getiriye deniliyor. Ekonomide artık değer değişikliğine uğramış biçim olarak para fiyatı ve kiralanmış para kira bedeli anlamı taşıyor. Faiz kavramı finansal olarak matematiğin temelini oluşturuyor. Faiz hesaplaması yöntemi ile basit faiz, bileşik faiz olarak iki şekilde yapılıyor.

Basit Faiz

Basit faiz sistemi sadece tek dönem üzerinden ana parasının belli bir oranında getiri hesaplama da faiz türü olarak biliniyor. Toplam tutar üzerinden devletin yapacağı gelir vergisi stopaj kesintisi hariç olarak hesaplama yapılıyor.

Basit Faiz Hesaplama Yöntemi

Basit faiz hesaplaması için faiz getirisi bu formül ile hesaplanıyor. Ayrıca faiz kavramı finansal olarak matematiğin temelini oluşturuyor. Ayrıca hesaplama da oluşmuş olan toplam tutar üzerinden devletin yapacağı gelir vergisi stopaj kesintisi hariç olarak hesaplama yapılıyor. Bu şekil de hesaplama yapabilmek amacı ile kullanılmakta olan Faiz Getirisi = Ana para X Faiz Oranı / 100 X Vade formülü hesaplama da aktif olarak kullanılıyor.

Bileşik Faiz 

Bileşik faiz sıklığına göre vade sonu dönemine kadar her dönem sonu itibari ile kazanılmış olan faiz üzerinden ana paraya ilave edilerek yeni baştan faize yatırılması ile her devre değişmekte olan sermaye üzerinden hesaplanan faiz türü oluyor. Bu hesaplama da devletin yapacağı gelir vergisi stopaj kesintisi hariç olarak hesaplama yapılıyor.

Bileşik Faiz Hesaplama

Bileşik faiz hesaplaması için de vade sonunda ki anapara ve faiz getiri toplamı aşağıda ki formülle hesaplanıyor. Formül de dikkat edilmesi gerekli olan nokta faiz oranı üzerinden faizlendirme sıklığı ile uyumlu olması hususudur. Vade Sonu Toplam Sermaye = Anapara X 1 + Faiz Oranı dönem sayısı olarak hesaplama için formül ediliyor. Bileşik faiz sıklık içeriğine göre vade sonu dönemi kadar her dönem sonu itibariyle kazanılmış olan faiz toplamı sonrasında anapara içerisine ilave edilerek yeni baştan faize yatırılma noktasında her devre değişmekte olan sermaye üzerinden hesaplaması yapılmakta olan faiz türünü kapsıyor.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir? başlıklı makalemizde Çeyiz Hesabı, Çeyiz Hesabı nedir ve Çeyiz Hesabı ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.