Aylık yüzde 1 faiz ile 12 ay vade sonucu olarak 100 TL kredi alındığı durumda aylık taksit tutarı 8,88 TL olarak hesaplanıyor. Kredi alınması sürecinden bir ay süre sonrasında ise 100 TL’nin %1 oranı olan 1 TL faiz borcu oluyor. İlk taksit için de ödenecek olan 8,88 TL’nin 1 TL’lik kısmı faiz olarak ödeniyor.

Kalan Hesap

Kalan 7,88 TL ise borç toplamından düşülüyor. Dolayısıyla ilk ödeme yapıldığı zaman da 92,12 TL borç kalıyor. İkinci taksit için ise 92,12 tutarın %1 oranında olan 0,92 TL faiz borcu oluyor. İkinci taksit için ise ödeyecek tutar 8,88 TL’lik tutardan 0,92’si faiz olarak ödeniyor. Kalan 7,96 TL için de borçtan düşülüyor. Kalan borç 84,16 oluyor. Taksitler ilerledikçe de borç dolayısıyla ödenmiş olan faiz azalarak devam ediyor.

Yaygın Olan hesaplama

En kolay ödeme tablo türü eşit taksit içeren ödeme tablosudur. Kredi tutarı ve faiz oranı ile vade bilinmesi için hesaplama yapılması gereken taksit tutarı ne olacağı hususu oluyor. Hesaplama mantığı bir miktar matematik uygulandığı zaman da formül için de kullanılacak olan faiz değeri için faiz yüzde olarak değil, faiz oranı olarak alınıyor. Ödemeler ayda bir olarak değil, üç ayda bir yapılıyor ise kullanılacak olan oran üç aylık basit faiz oranı yani verilen aylık oran üzerinden 3 katı oluyor. Kredi cinsine bağlı olarak ödenmekte olan faiz üzerinden vergi alınabiliyor. Bu durumda ise hesap hususunun doğru olabilmesi için vergi de faiz oranı içerisine eklenmesi gerekiyor.

Formül ve Kredi Çeşitleri

Bu durumda da formül de kullanılması gerekli olan faiz oranı değişken oluyor. Konut kredileri için ise vergi alınmıyor. Döviz krediler de vergi hesaplaması kur değişiklikleri hususuna bağlı ve oldukça karmaşık oluyor. Ne kadar vergi ödeneceği de sadece ödeme günü tam olarak hesaplanabiliyor. Eşit taksit içeren ödeme planı içinde ihtiyaç her zaman karşılamayabiliyor. Bu durum için kurum ara ödeme içeren kredi, artan ödeme kredisi, azalan ödeme kredisi, balon ödemeli kredi çeşitlerini hesaplama seçeneği sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Hesabından Kimler Faydalanabilir? başlıklı makalemizde Çeyiz Hesabı, Çeyiz Hesabı nedir ve Çeyiz Hesabı ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.