Bankalar bireylerin maddi sıkışıklık dönemlerinde kendilerine finansman sağlayarak belirli bir faiz oranı üzerinden bu finansmanı aylık taksitlerle geri alan kuluşlardır. Taşıt kredileri, ihtiyaç kredileri ve konut kredileri olarak üç ana grup altında verilen banka kredilerinin faiz hesaplaması ve vade süresi sonucunda kişinin bankaya ne kadar miktar geri ödeyeceği ortaya çıkar.

Kredi Hesaplama

Bankadan kredi çekildiği zaman geri ödeme hesaplamasında vergiler, ana para ve faiz bilgileri kullanılır. Mortgage kredileri vergiden muaf tutularak sadece ana para ve faiz bilgileri üzerinden hesaplama işlemi yapılır. Kredi hesaplaması yapılırken ilk işlemde vade süresine ve çekilmiş olan tutara göre aylık taksit periyodu oluşturulur. Bu aylık taksitten bankanın vermiş olduğu faiz oranı ile birlikte alacağı para da vade süresine bölünerek çıkarım işlemi yapılır. Bankalar ilk taksit dönemi geldiği sırada kendi alacağı faiz tutarını alarak diğer ödemelerde bireyin ödeme planı üzerinden gider. Son işlem sırasında taksit miktarından faiz tutarı çıkarılarak taksit içerisinde yer alan ana para ortaya çıkarılır ve bireyin ödemesi gereken tutar ortaya çıkar.

Kredi Hesaplama Formülü

Kredi hesaplamalarında bankaların yapmış olduğu en kolay ve en bilinir formül eşit taksitli ödeme formülüdür. Hesaplama araçlarında formül baz alındığı zaman faiz oranı yerine faizin yüzdesini değil oranının yazılması gerekir. Örnek verilmesi gerekir ise faiz oranı %0.80 verilmiş bir banka kredisinin faiz bölümüne 0.0080 yazılması gerekir. Bu nedenle formül araçlarını kullanmak için bilgi birikimine sahip olmak yanlış bir sonuç çıkarılmaması adına önemlidir.

Kredi Hesaplama Formülünün Matematiği

Kredilerin hesaplama formülünün matematiksel olarak gösterimi taksit tutarının öğrenilebilmesi için; faiz ile 1+faiz sayısının taksit sayısına kare kökünün çarpılmasından çıkan sonucun, 1+faiz sayısının taksit sayısına kare kökünden 1 çıkarılması sonucuna bölünmesinden çıkan sonucun kredi tutarına çarpılmasından oluşur. Formül ilk etapta hesaplama işlemlerinde karışık olarak gözükse de oldukça basit bir işlemle çekilecek olan kredinin faiz hesaplama formülü hesaplanmış olur. Bankalar da bu formüller üzerinden giderek bireyin çekmek istediği krediye faiz oranı verir.

kütahya escort

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması 2018 başlıklı makalemizde banka dosya masrafını geri ödemiyor, dosya masrafı ve dosya masrafı geri alma 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.