Ülkemizde ihtiyaç haline gelen ve en çok para bulma yöntemlerinden biri olan Kredi kullanımı, nakit bulma konusunda ilk akla gelen yöntemlerden biridir. Bireyler, acil para ihtiyaçlarında ve kredi notunun yüksek olması durumunda bankalardan kredi çekebiliyorlar. Bazı durumlarda ise başkası adına çekilen kredilerin borç transferi yapılabilmesi için gerekli olan durumlarda başkasına devretme işlemi uygulanıyor.

Konut Kredisi Devredilebiliyor mu?

Günümüzde son 5 yıl içerisinde alınan konutların neredeyse yarısı konut kredileriyle alındı. Özellikle hisse devirlerinde ve konut satışlarında konut kredilerinin devredilip edilmeyeceği tüketicilerin en çok merak ettiği konular arasında.

Konut kredileri kişi adına verilmekte olup, kredinin kullanıldığı faiz oranları üzerinden veriliyor. Bu sebeplerden ötürü konut kredisinin kullanıldığı şartlardan ötürü ve bankacılık sistemleri gereği devredilmesi mümkün olmuyor. Bu durum ortak tapuyla alınan konut kredilerinde çocuk ve eşlere devirler için de geçerli.

Taşıt Kredisi Devredilebiliyor mu?

Araç sahibi olmak isteyen ve yeterli tutarda nakdi olmayan kişiler, çoğunlukla taşıt kredisi kullanıyor. Pek çok tüketicinin kullandığı taşıt kredisi şayet ödenemezse, başkasına devredilebiliyor. Şayet devir alacak kişinin bankalardaki kredi notu ve ödeme gücü yeterliyse kredinin devri mümkün oluyor. Aynı zamanda taşıt kredisini devir alacak kişinin kredi notu yeterli değilse, geriye tek alternatif kalıyor. Kredi devir alacak olan kişi ihtiyaç kredisi çekebiliyor. Bu sayede arabanın borcu kapatılabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Devredilebiliyor mu?

İhtiyaç kredisi her ne kadar başkası için kullanılmış olsa dahi, kredi kullanan kişi yasalar çerçevesinde kendi adına olan borcu ödemek zorundadır. Bu tarz durumlarda ihtiyaç kredisi kullanan kişi zorla krediyi kullanmak zorunda olduğunu ispat edebilirse hukuki yollara başvurabiliyor. Aksi takdirde kredi devrinin başkasına devri mümkün olmamakta olup, kredi çeken kişi kredinin bütün taksitlerini ödemek zorundadır.

Bu durumda özellikle ülkemizde sıklıkla yaşanan başkasının adına kredi çekme durumunun ne kadar tehlikeli ve riskli olduğunu belirtmekte fayda var. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına güven meselesinin iyi değerlendirilmesi ve mali dengeyi aşmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede sorunsuz bir kredi dönemi geçirilebilerek, ödemeler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

manisa escort bayan

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Almak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizde Banka Kredisi, Banka Kredisi alma şartları ve Banka Kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.