Tüm bankaların kredi kullandırma süreçlerinde kişilerde arayacağı kriterler vardır. Bu kriterlere uygun olmayan hiçbir kişi bankalardan kredi çekemiyor. Bahsettiğimiz bu kriterlerin birçoğu, geri ödeme ile alakalıdır. Yani bankaların kişilerde arayacağı tüm kriterler, geri ödemenin düzenli olup olmayacağı ile alakalıdır. Bankanız her zaman ödemeleri düzenli bir şekilde yapmanızı ister. Bu bakımdan geri ödeme konusunda risk teşkil eden hiçbir kişiye kredi verilmez.

Gelir Durumu Şartı

Her türlü kredinin başvuru sürecinde sizlerde aranacak ilk şart, düzenli bir gelirdir. Bankaya düzenli gelirinizin olduğunu belgelemediğiniz sürece, hiçbir şekilde kredi alabilmek mümkün değildir. Bakıldığı zaman tüm kredi türlerinde ortak olarak istenen belge gelir dökümüdür. Ayrıca bu süreçte düzenli bir gelirin olması da yeterli olmayabilir. Örneğin; 1400 TL civarında bir asgari ücretle konut kredisine başvurmanız mümkün değildir. Çünkü konut kredilerinin aylık vadeleri bile bu tutarı aşıyor. Bu bakımdan talep ettiğiniz kredi tutarı ile maaşınızın da birbiriyle uyumlu olması gerekiyor. 1400 TL gibi bir maaşla başvurabileceğiniz kredi türü, ihtiyaç kredileridir.

Kredi Notu

Kredi başvurusu yapmak isteyen bir kişinin öncelikli olarak kredi notu sorgulaması yapması gerekiyor. Kredi notunuz belirli bir seviyenin altında çıkıyorsa, bankanız sizlere kredi kullandırma konusunda çok fazla pozitif davranmaz. Kredi notu düşük olan bir kişi, önceki kredi süreçlerinde geri ödeme sorunu yaşamış olan bir kişidir. Yani bu kişiye kredi kullandırılması, geri ödemede her zaman için riskli görülür. Kredi notu düşük olan bir kişi ancak yüksek teminatlar belirterek kredi kullanabilir. Bunun dışında bankanız kredi kullandırma taraftarı olmayacaktır.

Kredi Sicili

Kredi notu, kişilerin kredi sicilinde yer alan faktörlerden bir tanesidir. Bunun dışında kişilerin kredi sicillerinde yer alan birçok farklı etken mevcuttur. Kredi başvurusu yapan bir kişinin geçmiş kredi sicili yeterli düzeyde değilse, başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilir. Özellikle kara listeye giren kişilere bankalar hiçbir şekilde kredi kullandırmaz. Çünkü bu kişiler ödemediği borçlar dolayısıyla icraya verilen banka müşterileridir. Ayrıca kredi sicilinde kırmızı kalem yemiş olarak görünen bir kişinin de kredi sicili çok bozuk olacaktır.

maraş escort

Bir önceki yazımız olan Bankaya Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılmalı? başlıklı makalemizde kredi kartı alma tüyoları, kredi kartı başvuru şartları ve kredi kartı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.