Bankacılık işlemlerinde verilen kredi türleri arasında en çok kullanılan krediler ipotekli kredilerdir. Bilindiği gibi ipotekli kredi alabilmek için mal varlığınızı bloke ettirmek ve bu mal varlığını bankaya teminat olarak göstermeniz gerekmektedir. Bankacıların yapacakları mal varlığına karşı olan değerlendirmelerde fiyat biçilecek olup bu fiyat üzerinden kişiler %70’e kadar kredi kullanabilecektir. Bu işlemin dışında ipotek konusu daha çok konut kredisi alan insanlarda da görülebilmektedir. Kişilerin kiracı olmaktan vazgeçerek bir mal varlığı üzerinde ev sahibi olabilmek için yaptıkları konut kredisi başvurularının tamamı ipotekli olarak verilebilmektedir. Tüketiciler alacakları konut’u bankaya bildirmek suretiyle başlayacak olan konut kredisinde banka ilgili konutu değerlendirmek üzere ekspertiz göndermektedir. Ekspertiz konuyla ilgili araştırma yapma işleminden sonra konut’un değeri hakkında banka çalışanına bilgi vermektedir. Kredi çekecek kişilerde ekspertizin belirlediği tutarın %70’ine kadar kredi alabileceği gibi kabul etmeleri durumunda banka ilgili tapuya ipotek koyarak kişiye finansal anlamda kredi kullandırabilecektir.

Prosedürler ve Aşamalar

Bu yöntemlerle taşınmaz mal varlığı üzerinden kredi alan kişilerin düzenli ödemeler sonucunda borçlarının bitmesi doğal olarak bankanın verdiği ipoteğinde kaldırılması gerekmektedir. Kişiler borç ödemesinden sonra bankanın verdiği ipoteğin en kısa sürede kaldırılmasını ve bu konu hakkında ilgili tapunun ipotekli olarak görülmemesini istemektedir. Kişilerin bu konuda derhal bankalardan borcu yoktur adı altında verilen fek kâğıdı alması gerekmektedir. Ki bazı bankalarda bahsi geçen fek kâğıdı 200 ila 300 TL arasında verilmektedir. Kişilerin bu duruma itiraz etmeleri herhangi bir sonuç değiştirmeyeceği gibi fek yazısı alan kişilerin muhakkak bu ücreti ödemesi ve aldıkları kâğıdı tapu kadastro ’ya götürerek beyanda bulunmaları gerekmektedir. Tapu kadastro bu konuyla alakalı inceleme sağlayacak ve kişinin herhangi bir borcu olmadığını gördüğünde konuyla ilgili ipoteğin kaldırılması işlemini gerçekleştirecektir.

Banka ipoteğinin en büyük özelliği bildiğiniz gibi taşınmaz malı satışa sunamamanız ve konuyla alakalı satış yapamamanızla alakalıdır. Bankacıların ipotek koyma sebebi ilgili malın satışa sunulamaması ve kişi ödeme yapmaması hallerinde ilgili daireyi banka ihale yöntemiyle satmak istemesinden kaynaklıdır. Zaten kredinin %70 olarak verilmesinin sebebi de budur. Banka verdiği parayı en kısa sürede elde edebilmek için ilgili daireyi ucuz fiyattan verebilmektedir. Haliyle borcu biten kişilerin ipoteği kaldırmalarında ve bu konuda kesinlikle bankadan borcu yoktur olan fek kâğıdı almalarında fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizde bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar, blokeli kart başvurusu yapma ve blokeli kredi kartı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.