Elektronik Fon Transferi anlamına gelen EFT bankaların ya da PTT’nin aracılığı ile yapılan para transferidir. EFT’de yapılacak para transferi bir bankadan farklı bir bankaya gitmelidir. EFT işlemlerinde 2 harf 24 rakam olacak şekilde 26 haneli bir IBAN numarası kullanılır. Alıcı adı ve soyadı da yazıldıktan sonra tutar önce Merkez Bankası onayına oradan da alıcının hesabına düşer. Dolayısıyla bu işlemler merkez bankasının açık olduğu saatlerde yapılabilir. Son EFT işlemlerinin gerçekleştirilmesi için 16:30′ dan sonrası geç EFT saati olarak belirlenmiştir ve bu saat sonrasında yapılan EFT’lerin karşı hesaba aynı gün geçmeme ihtimali vardır.

EFT Saatleri

EFT’leri Merkez Bankası mesai saati içinde gerçekleşir. Yani sabah 09:00 ile akşam 17:30 arası merkez bankası EFT saatleridir. Ancak 16:30’dan sonra yoğunluk yaşanır ise EFT karşı tarafa ulaşmaya bilir. Bu durumda talimat olarak sistemde kalır ve takip eden ilk iş günü mesai saatlerinde karşı tarafa tutar geçer. Burada bankaların herhangi bir müdahale hakkı bulunmaz ve işlem Merkez Bankası kanalı ile yürütülür. Yani bankaların bu işlemleri hızlandırma ya da durdurma gibi bir yetkisi bulunmaz. Ayrıca 17:00 ya da 17:15’den sonra EFT yapılması önerilmez. Çünkü bu saatler kapanış işlemlerinin gerçekleştirildiği saatlerdir ve çoğunlukla 17:00’dan sonra yapılan transferlere onay verilemeyebilir.

Yüksek Tutarlarda EFT İşlemleri

EFT işlemleri online değildir. Yani işlem yapıldıktan sonra anında karşı tarafın hesabına düşmez. Bunun yanında yüksek tutalı EFT’ler düşük tutarlı EFT’lerden daha geç karşı tarafa ulaşır. Bunun sebebi yüksek tutarlı transferler için bankanın onay vermesidir. Banka tarafından bazen müşterilerden paranın kaynağı talep edilebilir. Yani yüksek tutarlı paranın nereden geldiği ve ne için karşı tarafın hesabına geçeceği yönünde müşteriden beyan istenir.

Terör Olaylarının Etkisi

Terör olaylarının artması bankalarda daha sıkı güvenlik önlemlerinin alınmasına sebep oldu. Belirlenen tutarların üzerinde yapılan para transferleri kısıta takılmaya ve geç işlem görmeye başladı. Bankaların sıkı talimatları bazen müşterileri de olumsuz etkiledi. Ancak yasal kısıtlamalar doğrultusunda düzenlenen yapılar şu

rize escort

Bir önceki yazımız olan Döviz Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde bankadaki Döviz Faiz oranları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.