Bankaların kredi kullandırırken belli başlı detaylar istemesi, bazı vatandaşların kredi çekmesini engelliyor. Özellikle gelir şartı ve yüksek kredi notu şartı, birçok kişinin kredi almasına engel oluyor. Bu durumda günümüz finans piyasası içerisinde bankalar haricinde alternatif olarak kredi veren farklı kurumlar da mevcuttur. Kredi notu düşük olan ya da düzenli bir geliri olmayan kişiler bu kurumları tercih ederek acil nakit ihtiyaçlarını giderebilirler. Banka dışında sözleşmeli ve belgeli olarak kredi kullandıran tek yetkili kurum, faktöring firmalarıdır. Devlet onaylı olarak hizmet veren bazı faktöring firmaları, senet karşılığında kredi verebiliyor.

Kredi Veren Faktöring Şirketleri

Faktöring adını verdiğimiz finans şirketleri, yasal olarak vatandaşlara kredi imkanları sunuyor. Bu firmalar özellikle esnaflara yönelik kredi kullandırmasıyla biliniyor. Esnafların elinde olan günü gelmemiş senetlerin karşılığında belirli miktarlarda kredi veriliyor. Ayrıca normal bireysel başvurularda da gelir durumu göstererek faktöring firmalarından kredi çekebilirsiniz. Ancak bu sistemin yaygınlaşması ile birlikte yasal olmayan bazı faktöring şirketlerinin de hizmete girdiğini görüyoruz. Bu kurumlar üzerinden kredi çekmek sizler için hiçbir şekilde güvenilir olmayacaktır. Resmi hizmet veren faktöring firmalarını tercih ettiğiniz zaman belgeli ve sözleşmeli bir şekilde kredi çekebilirsiniz.

Borç Para Veren Kuyumcular

Resmi bir kredi hizmeti olmasa da günümüz piyasasında birçok kuyumcu kredi hizmeti yürütüyor. Özellikle kendi çevresindeki esnaflara yönelik nakit para ya da altın olarak kredi veren kuyumcular, acil nakit ihtiyacını gidermede önemli bir rol üstleniyor. Kuyumculardan borç para almak istiyorsanız, kuyumcunun tanıdığı bir kişiyi araya sokarak başvuru yapmanızda fayda vardır. Zira bu başvurular hiçbir şekilde sözleşmeli olmadığı için, insani ilişkiler ve yakınlık dereceleri temel alınır.

Tefecilerden Borç Para Almak

Acil nakit ihtiyacı olan bir kişi, diğer kredi imkânlarından faydalanamadığı zaman, son çare olarak tefecilere başvurabiliyor. Bu yöntem kişilere çok fazla tavsiye edilmese de anlık nakit ihtiyaçlarında kullanılabiliyor. Borç para aldığınız tefeci, belirli faizlerle sizlerden bu borcu geri ister. Ödemelerde herhangi bir aksama yaşattığınız zaman da ikili ilişkilerde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu açıdan kredi için tefecilere başvurmak, en son düşünmeniz gereken yol olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Vadeli Mevduat Hesap Oranları başlıklı makalemizde 2018 vadeli mevduat hesap oranları, güncel vadeli hesap faiz oranları 2018 ve vadeli hesap faizleri 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.