Aslında en çok şubeler ile bilinse de bankaların pek çok departmanı vardır. Bu departmanlarda çalışan binlerce personelin her biri titizlikle seçilir. Hatta emekli polisler, avukatlar, doktorlar da bankalarda yüksek maaşlara istihdam edilir. Kulağa ilginç gelse de bu mesleklerde çalışmış insanlar bankalarda çeşitli departmanlarda mesleklerine devam eder.

Güvenlik Departmanları

Müşterilerin kredi kartlarından kimlik bilgilerine kadar her türlü ürününü güvence altına alan bu departman 7 gün 24 saat çalışır. Zaman zaman gece yarısı ya da yurtdışından alışveriş yapıldığında arayan banka personelleri bu departmanda çalışır. Kartlar ile müşteri rutini dışında yapılan her işlem bu departman tarafından mercek altına alınır.

Kredilendirme Departmanları 

Bazı müşteriler kendisine kredi çıkmadığı ya da kredi kartı limiti yükseltilmediği için şube çalışanlarına sinirlenir. Aslında şube çalışanlarının kredili ürün kullandırma yetkileri tamamen kredilendirme departmanlarına bağlıdır. Şube yalnızca aracılık görevini üstlenir. Müşterinin belge ve bilgilerini bu departmana iletmekle yükümlü olan şube yine bu departmandan gelecek cevaba göre müşteriye yanıt verir. Müşterilerin bu departmanlar ile doğrudan görüşme yetkileri yoktur.

İstihbarat Departmanları

Emekli polis ya da güvenlik güçlerinin çalıştığı departmanlar arasındadır. Terör örgütü ile bağlantısı olduğu düşünülen, riskli şirket ve kuruluşlarda çalışan, dolandırıcılık işlemlerine adı karışan müşteriler bu personeller tarafından mercek altına alınır. Bu müşterilerin banka ile yaptığı tüm işlemler her dakika izlenir ve gerekir ise diğer bankalara da bilgi paylaşımında bulunulur.

Operasyon Departmanı

Özellikle şubelerde bulunan bu departman müşteri ile doğrudan iletişim içinde olmazlar. Genellikle çek,, senet, kıymetli evrak, kiralık kasa gibi iş yüklerini üstlenen departman kredilerde de imza yetkisine sahip kanallardandır. Bunun yanında kurumsal şubelerde yapılan para transferleri yine bu operasyon birimi onayından geçmektedir.

Yönetici Departmanları

Bankada uzun yıllar çalışan başarılı personeller önce yetkili sonra yönetici yardımcısı ve en son da yönetici unvanını alır. Hemen her departmanın bir yönetici yardımcısı ve yöneticisi bulunur. Ayrıca köklü değişikliklerin onaylandığı bir yönetim kurulu ve başında en üst imza yetkisine sahip CEO bulunur. Şubelerde ise en yetkili olan şube müdürü ve portföy müdürleridir.

sivas escort

Bir önceki yazımız olan 2018 Banka Açılış Kapanış Saatleri başlıklı makalemizde banka çalışma saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.