Günümüzde en popüler mesleklerden biridir bankacılık. Sokağa çıktığımızda neredeyse her köşe başında ya bir banka ya da onun bir uzantısı olan atmleri görürüz. Her yerde olmaları, finansal ve kurumsal bir yapıda olmaları, giyim kuşamlarıyla prestijli bir görünüme sahip olmaları onları bu kadar çekici yapan sebeplerden birkaçı. Hal böyleyken özellikle yeni mezun olmuş kariyerine ne yönde bir çizgi çizeceğini henüz belirlememiş kişiler için de cazip bir kariyer fırsatı olarak karşımıza çıkıyor bankacılık.

Bankada Çalışmak

Bir bankaya başvurmadan önce, bankada çalışmanın nasıl bir şey olduğunu etraflıca araştırmalısınız. Dışarıdan bakıldığında kötü yanları hiç fark edilmez. Oysa içeriden bakıldığında oldukça zor bir meslektir. Örneğin herkes bankacıların 9-5 arası çalıştığını sandığı için çalışma saatleri cazip görünen bir meslektir. Halbuki giriş çıkış saatleri belli gibi dursa da çıkış saati çoğu bankada uzadıkça uzar. Çıkış saati bazen saat 10:00’u bile bulabilir. Kimi bankacıların da dediği gibi bankacılıkta asıl mesai saat beşten sonra başlar.

Banka İş Başvurusu Nasıl Yapılır

Bankacılığı iyice araştırdıktan sonra bir bankaya başvurmaya karar verdiniz. Şimdi yapmanız gereken hangi bankaya cvnizi vermek ya da personel alımı duyurusu yapan bankaların bankacılık sınavlarına girmek. Banka sınavına girerek bir başvuru yapmak bankacılıkta en temel işe alım süreçlerinden biridir. Fakat sınavda başarısız oldunuz veya sınava başvurmadan bir bankada çalışmak istiyorsunuz. Böyle bir durumda cvnizi bankaların insan kaynakları departmanına iletmeniz gerekmektedir. Açık bir pozisyona uygun bulunduğunuz an insan kaynakları size geri dönüş yapacaktır.

Banka İş Başvurusu İçin CV Hazırlama

Bankalara iş başvurusunda kullanmak üzere cv hazırlamak da diğer iş başvurularında kullandığınız yöntemle aynıdır, farklı ve özgül bir tarafı yoktur. Biz yine de nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Bankalar kurumsal yapılardır, ciddiyet gerektirir. Dolayısıyla hazırlayacağınız cv de ciddi ve resmi bir yazıma ve tasarıma sahip olmalıdır. Yine de cv yazımı tamamen size kalmış bir durum. Özgeçmişinizde dilerseniz okuduğunuz bir bölümden bir sayfa bahsedin dilerseniz tek bir tümceyle yazıp bitirin. Nasıl yazarsanız yazın kişisel bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi, iş deneyiminizi ve eğitim geçmişinizi yazmayı unutmayın. Bunlar bir cvnin yapı taşlarıdır.

Banka CV Örneği

Örnek sade bir cv hazırlayalım. Kağıdın sağ üst kısmında fotoğrafınız olsun. Sol tarafta kalın harflerle Kişisel Bilgilerim başlığı atıp altına adınızı, soyadınızı, medeni durumunuzu, doğum tarihinizi, askerlik durumunuzu yazın. Onun altına yine kalın harflerle İletişim Bilgileri yazın ve sırasıyla adres, telefon e-posta adresinizi yazın. İletişim bilgilerinizi yazdıktan sonra İş Geçmişim başlığı atıp altına hangi işlerde ne kadar çalıştığınızdan bahsedin.

Onun altına da eğitim bilgilerinizi yazın. Bankacılıkta kullanılabilecek temel bir cv böyle yazılır. Siz dilerseniz ekstra olarak hobilerinizden, gittiğiniz kurslardan aldığınız sertifikalardan, bildiğiniz yabancı dillerden, sigara alkol alışkanlığınız gibi daha birçok faktörden de bahsedebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Altın Ve Dolar Yükselir Mi? başlıklı makalemizde altın yükselir mi ve dolar yükselir mi hakkında bilgiler verilmektedir.