Bankacılık sisteminin gelişmesi ile beraber kredi olanakları da oldukça artış gösterdi. Artık bireyler gelirlerini aşan tüm ihtiyaçlar için bankalardan kredi kullanma yolunu seçiyorlar. Ayrıca buna ek olarak aylık harcamalar için kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kişiler yaptıkları harcamalar için aldıkları banka kredilerini belirli vadelerde düzenli olarak öderler veya ellerine toplu para geçtiğinde erken kapama yolunu seçerler.

Banka Borcu Yoktur Yazısının Önemi Nedir?

Banka borçları birden fazla ise ve kredi kartı kullanımları da söz konusu ise borçların takibi için biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Düzenli bir takip yapılmadığı takdir de, borçlarınız itinalı dahi ödeseniz, kalacak ufak küsurat başınızı ilerleyen dönemlerde maddi olarak sıkıntıya sokabiliyor. Bu yüzden kredi kapamalarında kredinin bittiğine dair bir dekont almak çok önemlidir. Yada kredi kartı borcunuzun tamamını yatırdığınızda bakiyenizi sıfır gösteren bir ekstre edinmek yararlı olacaktır. Aksi takdir de banka görevlisinin dikkatinden kaçabilecek ufak bir küsurat gecikme faizleri ile birlikte büyüyüp, kişiye ulaşılamayan durumlarda avukat masrafları da üzerine eklenip, ciddi bir rakama dönüşebilir. Ama kişinin elinde borcu olmadığına dair bir evrak bulunması bu hatanın dikkate alınmamasını sağlar. Ayrıca banka müşterisi, birden çok kredili ürün kullanmış ve borçlarını kapatmış ise ilgili bankadan, bankaya ait her hangi bir borç olmadığına dair yazı talep edebilir.

Eğer kredi ve kredi kartı borcu gecikmeye düşmüş, hatta bankadan çıkıp halk tabiri ile avukatlık olmuş ise ve bu borcun kapatılması yapılmışsa borcu yoktur kağıdının alınması kesinlikle gerekiyor. Çünkü gecikmiş borçların bir çok farklı masraf ve faizi olmaktadır. Ve kapanırken kimi zaman ödemesi bildirilmeyen tutarlar olabilir. Bundan dolayı böyle bir evrakın alınıp 10 yıl süre ile saklanmasında – ileride doğabilecek her hangi bir ihtilafa karşı – fayda vardır.

Banka Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Eğer banka olan borç kapandıysa ve bu borç kredi ise banka görevlisinin size vereceği bir erken kapama dekontu borcu yoktur yazısı yerine geçer. Fakat kredinizi düzenli şekilde zamanın da bitirdiyseniz veya bir kredi kartı borcunuzu kapattıysanız, banka görevlisine vereceğiniz borcu yoktur yazısı talep dilekçesi ile yetkili imzasına sahip bir yazı almanız mümkündür. Aynı şekilde bu tarz bir yazı geçmiş dönem kapanmış borçları kapsayacak şekilde de talep edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Cv Örnekleri başlıklı makalemizde Banka CV Örnekleri, banka iş alım şartları 2018 ve banka iş haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.