Tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için günümüz şartlarında en etkili yöntem bankalardan kullanacakları kredi ve kredi kartı hizmetleridir. Ancak birçok tüketicinin birden fazla banka ile çalıştığı göz önüne bulundurulduğunda tüketicilerin yaşamış oldukları sorunlarda gün yüzüne çıkıyor. Tüketiciler bir bankadan ihtiyaçlarını karşılamak için kredi ya da kredi kartı hizmetlerini kullandıktan sonra ilerleyen süreç içerisinde yeniden bir ihtiyaç ile karşılaması durumunda başka bankaların da sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanmak istiyorlar ve bunun için gerekli işlemleri başlatıyorlar. Bu özellik sayesinde tüketicilerin sorumlu oldukları banka sayısı birden fazla olmaya başlıyor. Ancak bu işlemler ile birlikte de tüketiciler bu sefer de ödeme zorlukları ile karşılaşabiliyorlar.

Borçların Tek Bir Borca Dönüşme Şartları

Tüketicilerin birden fazla bankaya borçlu olması durumunda yaşamış oldukları ödeme zorlukları göz önüne alınarak birçok tüketicinin icralık ve kara listeye girme durumları ile karşı karşıya kaldıkları görülüyor. Yapılan düzenlemeler ile birlikte bankalar bu tür durumda bulunan tüketicilerin dar boğazdan kurtulması için borçlu oldukları tüm bankaların tek bir banka çatısı altında toplanması için girişimlerde bulunarak tüketicilerin ödeme kolaylığı içerisinde ödemelerine imkan sağlanmıştır. Borçların tek bir çatı altında toplanması konusunda tüketicilerin birden fazla bankaya borçlu olmaları konusunda bu borçlarını tek bir çatı altında toplamak adına öncelikle borçlu oldukları bankalar hakkında borç miktarlarının belgesini toplama yaptıracak olan bankalara ibraz ettirmeleri gerekiyor. Bankalar toplam borçları belirleyerek tüketicilere bu toplam borçlarının tamamını kapatarak tek bir borç haline gelmesini sağlıyor. Bu noktadaki önemli bir konu ise bankaların toplam borçların ödenmesi için tüketicilere sunmuş oldukları uzun vadeli seçeneklerdir.

Borçların Tek Bir Bankada Toplanmasının Avantajları ve Dezavantajları

Birden fazla bankaya ayrı ayrı borcu olan tüketicilerin bu borçları tek bir çatı altında toplaması faiz yükünden kurtulmalarını sağlıyor. Bu durum tüketiciler için önemli bir avantaj olarak dikkat çekiyor. Bu durumun dezavantajı ise toplam borçların kapatılması ile birlikte sunulan toplam miktarlar için uygulanan faizin yüksek olmasıdır. Ancak bunun uzun vadeye yayılmış olması bu dezavantajın etkilerini ortadan kaldırıyor.

Bir önceki yazımız olan Kuryenet’in Telefon Numarası başlıklı makalemizde Kuryenet iletişim, Kuryenet telefon ve Kuryenet’in irtibat Numarası hakkında bilgiler verilmektedir.