B sınıf ehliyet almak için gereken bütün aşamaları tamamlayıp son olarak direksiyon sınavından geçtikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmadan önce sizden istenen bazı evrakları tamamlamanız gerekir. Sizden istenen belgelerden biri de bankaya yatırmış olduğunuz ehliyet harcınızın bir dekontudur. B sınıf ehliyet için yatıracak olduğunuz harç ücretini üç kısma ayırabiliriz. Bu ücrete B sınıfı harç ücreti, değerli kağıt ücreti ve hizmet bedeli dahildir. Gereken ücreti yatırmanız durumunda dikkat etmeniz gereken bir nokta ise size verilen makbuzda ‘tahsil edilmiştir’ ibaresinin bulunmasıdır.

Ödenecek olan toplam ücret ne kadardır?

2017 yılı belirlenen ücretlere göre B sınıfı harç ücreti 433,10 TL’dir. Değerli kağıt bedeli bütün ehliyet sınıfları için aynıdır ve 117 TL’dir. Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Teşkilatı’na ödenecek olan hizmet bedeli ise 22 TL’dir. Yani toplam olarak ödemeniz gereken miktar 572,10 TL’dir. B sınıf ehliyete sahip olup ehliyetini yenileyecek olan kişiler için ise istenen toplam ücret 15 TL’dir.

B sınıfı ehliyet ücretleri hangi bankaya yatırılır?

Harç ücreti ve değerli kağıt ücreti Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalara, hizmet bedeli ise Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın anlaşmalı olduğu bankalara yatırılmaktadır. Burada mantıklı olan her ikisinin de anlaşmalı olduğu ortak bir bankaya giderek her iki ücreti de aynı anda yatırmaktır. Ortak olarak iki kurumun da anlaşmalı olduğu bankalar:

 1. Akbank
 2. Türkiye Halk Bankası
 3. Aktif Yatırım Bankası
 4. Albaraka Türk
 5. Şekerbank
 6. Finansbank
 7. Kuveyt Türk
 8. Anadolu bank
 9. ING Bank
 10. Türkiye Vakıflar Bankası
 11. Türkiye Finans Katılım Bankası
 12. Tekstil Bank
 13. Türkiye Ekonomi Bankası
 14. Ziraat Bankası

Yukarıda sayılan bankaların tamamı hem Maliye Bakanlığı hem de Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın anlaşmalı olduğu bankalardır. Bu bankalardan herhangi birine giderek her iki ücreti de yatırıp makbuzunuzu alabilirsiniz. Son olarak belirtilmesi gereken şey ise eğer ödemenizi internet bankası aracılığıyla yapmak isterseniz yine makbuz için banka şubesine gitmeniz gerekeceği için mantıklı olan seçim direk banka şubesine gidip ödemenizi gerçekleştirmenizdir. Çünkü ödemenizi gerçekleştirdiğinize dair mühürlü makbuz kesin olarak istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Arsa Kredisi Güncel Faiz Oranları başlıklı makalemizde arsa kredisi, arsa kredisi faiz oranları 2018 ve arsa kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.