ATM’ler gündelik hayatımızı kolaylaştırmakta olup, son yıllarda gelişen teknolojiler sayesinde neredeyse banka şubesinden yapılabilecek bütün işlemleri yapmaya olanak sağlıyor. Teknoloji harikası olan bu cihazlar bile zaman zaman teknik, sistemsel ve donanımsal olarak hata verebiliyor. Bu hatalar sonrasında ve işlem sırasında müşterilerin paraları ATM’ye sıkışabiliyor. ATM para sıkışması veya para yutması gibi durumlarda birkaç kritik hamle sonucunda kolayca çözüme ulaşılabiliyor.

ATM Para Sıkışmasının Olası Sebepleri Nelerdir?

ATM’ye para sıkışmasına sebep olacak pek çok ince nokta bulunuyor. Bunlara dikkat edilmesi sonucunda bu risk düşürülebiliyor. ATM para sıkışmasına sebep olan nedenler arasında; ATM’ye para koyduktan sonra ve makinenin işlem yapması sırasında İptal vb tuşlata basılması, cihaza verilen paraların düzenli olmaması, yırtık veya eski olması şeklinde sebepler yer alıyor.

ATM’ye Para Sıkışması Oldu Ne Yapmam Gerekiyor?

Herhangi bir sebepten ötürü ATM’de para kalması sonucunda, ilk etapta ATM’nin başından ayrılmamak gerekiyor. Çünkü bazı durumlarda birkaç dakika içerisinde para geri iade edilebiliyor. Şayet bu durum gerçekleşmezse işlem yapılan ATM’nin banka şubesine giderek banka görevlilerden yardım talep edilebiliyor. Banka görevlileri kısa süre içerisinde parayı iade ediyor. Aynı zamanda ATM para sayımının hemen sonrasında, şubeye bırakılan irtibat numarasından en geç ertesi gün müşteriyle iletişime geçiliyor.

Para Sıkışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

ATM’ye para sıkışması durumunda şayet yakın bir banka şubesin bulunmuyorsa, mutlaka müşteri hizmetlerinin aranması gerekiyor. Buna alternatif olarak eğer yakın bir yerlerde şube bulunuyorsa şube içerisindeki telefonlarda kullanılabiliyor. Telefon ettikten sonra, gerekli olan bütün bilgilerin müşteri hizmetlerine aktarılması gerekiyor. Müşteri hizmetleri, müşteriye özel bir çağrı kaydı oluşturarak, sorunu çözüme ulaştırıyor.

Paramı Ne Zamana Geri Alabilirim?

ATM’ye para sıkışması durumunda gerekli olan bütün işlemler yapıldıktan sonra parayı geri alma süreci bankanın geri dönüş hızına bağlı olarak değişiyor. Çoğu zaman aynı gün içerisinde tutar kişilerin hesaplarına yatırılabiliyor. Müşteriler, kendilerine verilen takip numarasıyla işlemin hangi durumda olduğunu takip edebiliyor. Bazı bankalar anında şubeye onay vermekte olup, para anında geri ödeniyor.

tekirdağ escort

Bir önceki yazımız olan ATM Bankamatik Kredi Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde ATM Kartımı yuttu hakkında bilgiler verilmektedir.