Telaşlı bir şekilde bankamatiklerden para çeken kişiler, kartlarını aldıktan sonra parayı almadan ATM’den uzaklaşabilir. Zira bazı bankalar önce kartı, daha sonradan parayı verir. Bu durumda acelesi olan kişiler kartı aldıktan sonra parayı almayabiliyor. Bu tür işlemlerle parayı almadan giderseniz, bankamatik bir süre boyunca ötmeye devam eder. Sonrasında parayı geri içeri çeker. O esnada bankamatiğin yanından geçen biri parayı görüp aldıysa, yapacak herhangi bir şey yoktur. Ancak paranızı bankamatik geri çektiyse, bankaya başvurarak geri alabilirsiniz.

ATM’de Unuttuğum Parayı Nasıl Geri Alırım?

Bankamatikte unuttuğunuz parayı bir başkası almadığı sürece paranızı geri alabilirsiniz. Bu durumda ATM ortalama 10 saniye kadar öttükten sonra parayı geri çeker. Ancak bu parayı çektiğiniz için hesaptan düşmüş olacaktır. Bankamatiklerde bu tarz paralar için ayrı bir bölme bulunur. Bankamatikte unutulan bu paralar, ana paralara dahil olmaz ve ayrı bir bölümde saklanır. Bankanıza başvurup durumu izah ettikten sonra paranızı alabilirsiniz. Bu durumda öncelikle doğrulama açısından, çekmek istediğiniz tutar gibi bilgiler size sorulur. Gerek duyulursa, olayın gerçekleştiği dakikalar arasında bankamatik kamera kayıtları da incelenir. Bazı bankalar ATM’de unutulan paraları geri almak için dilekçe yazmanızı da isteyebilir.

ATM’den Çekilen Para Sahte Çıkar mı?

Bankamatik cihazları, teknik olarak oldukça donanımlı yapıdadırlar. Bu cihazlara, bir kişinin sahte parayı yatırabilme ihtimali çok fazla düşüktür. Yani elinizdeki sahte parayı bankamatiğe soktuğunuz zaman asla kabul etmez. Ancak istisnai durumlarda profesyonel olarak bu işi yapan kişiler bankamatiğe sahte parayı yatırabilir. Bu durumda bankamatikten para çeken bir kişiye sahte para denk gelebilme ihtimali de ortaya çıkar.

ATM Sahte Para Verdi, Ne Yapmalıyım?

Bankamatikten sahte para çeken bir kişi öncelikle vakit kaybetmeden şubeye başvurmalıdır. Şubede bu para kontrol edildikten sonra sizlerden bir dilekçe yazmanız istenir. Bu aşamada öncelikle parayı ilgili bankanın ATM’sinden çektiğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Paranın çekme saati ve miktarı gibi bilgileri dilekçeye doğru şekilde işleyin. Bankalar ortalama 1 haftalık bir incelemenin ardından kişileri mağdur durumda görürse kişilere gerçek paralarını takdim edecektir.

Bir önceki yazımız olan ATM Para Çekme Limiti Nasıl Artırılır? başlıklı makalemizde atm günlük para çekme limiti yükseltme, atm günlük para çekme limitini artırma ve atm para çekme limiti en fazla ne kadar olur hakkında bilgiler verilmektedir.