ATM’den para çekme kısıtları her bankanın uyguladığı yasal kısıtlamalardır. Bu kısıtlama terör olaylarının sık yaşandığı, insan nüfusunun fazla olduğu ve dolandırıcılık işlemlerinin sık yapıldığı yerlere göre belirlenmektedir. Ancak bu kısıt ATM’ye değil müşterilerin kartına getirilir. Yani müşterilerin kartı ATM’de ve hesapta ne kadar para olur ise olsun kısıtı kadar çekim yapabilir. Aslında kısıdının 1000 TL daha üstüne çıkan müşteriler bellik bir komisyon karşılığı bu rakamı da çekebilirler. Yani ATM’den toplan alınabilecek tutar kart çekim limiti + 1000 TL olur.

Neden ATM Para Çekme Limiti Vardır?

Öncelikli sebep güvenliktir. Bankalar olası dolandırıcılık işlemlerine karşı müşterinin hesaptaki parasını güvene almak için kısıt koyarlar. Yani eğer müşterinin kart çekim limiti 1000 tl ise ve hesabında 10.000 TL’si var ise herhangi bir olası dolandırıcılık işleminde yalnızca 1000 TL çekilebilir. Böylelikle müşterinin 9000 TL’si güvence altına alınmış olur. Diğer bir sebep ise yoğun insan nüfusu olan yerlerde ATM’de para kalmamasıdır. Yani sürekli boşaltılan ATM’ler ekstra bir iş yükü oluşturacağı için çekim limiti getirilir.

Çekim Limitini Artırmak

Müşteri çeşitli sebepler ile ATM günlük para çekme limitini artırmak isteyebilir. Bu tarz durumlarda bankalar zaten müşterileri gruplandırır. Yani hesabında yüklü miktarlar bulunduran müşterilerin, maaş anlaşmalı müşterilerin ve ticari çalışan müşterilerin para çekme limitleri farklıdır. Ancak yine de bu limit artırılmak isteniyor ise şubeye başvurulur. Bazı bankalarda bu işlem çağrı merkezi kanalı ile de gerçekleştirilebilir. Müşteriden alınacak bir onay ile ATM günlük para çekme limiti artışı yapılabilir. Ancak yine de bu banka inisiyatifi altında bir durum olduğu için limitin artırılması mümkün olmayabilir.

Terör, Darbe, Kalkışma Hareketlerinde Kısıt

Toplumsal anlamda tehdit oluşturabilecek terör, kalkışma, devrim, darbe gibi olaylarda ATM’ler halk tarafından yağmaya uğrar. Korkan insanlar bankalardaki paralarına el konulacağı düşüncesi ile hesaplarını boşaltmak ister. Böyle zamanlarda bankalar ATM para çekme limitlerini minimum tutarlara düşürürler. Karmaşa ortadan kalkıncaya kadar bu durum devam eder. Banka müşterileri unutmamalıdır ki paraları bankada güvence altındadır.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Olan Bankalar başlıklı makalemizde altın hesabı açan bankalar ve altın hesabını hangi bankadan açmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.