ATM’lerden işlem yapmak oldukça basit bir iştir. Bu yüzden kart kullanıcıları bankalara gidip vezneden işlem yapmak yerine işlemlerini ATM’lerden yapar. ATM’lerden yapılan işlemlerde bekleme süresi azalır, para çekme ve ödeme gibi işlemler daha kısa bir süre içerisinde sonlandırılır. Üstelik ATM’lerde birçok işlem yapılmaktadır. Para çekme, para yatırma, çeşitli ödemeler, kart geçmişi hakkında bilgi alma, çeşitli havaleler gibi birçok işlem ATM’ler üzerinden gerçekleştirilebilir. Üstelik bu işlemler gerçekleştirilirken kart kullanıcıları ATM’lerde kartsız olarak bu işlemleri gerçekleştirebilir. Peki ATM’lerde kart kullanmadan nasıl para çekme işlemi yapılır?

ATM’lerde Kartsız Para Çekme İşlemi

ATM’lerden kartsız para çekmek için ilk olarak ATM’ye gidilir ve giriş tuşuna basılarak ATM’de kullanılacak dil seçilir. Bu noktada kişinin karşısına İngilizce ve Türkçe seçenekleri çıkar. Bu aşamadan sonra kişinin karşısına 11 haneli TC kimlik numarasının yazılması gereken bir ekran gelir. Ardından TC kimlik numarası yazıldıktan sonra kişinin sistemde kayıtlı olduğu cep telefonu numarasının yazılması gereken ekran gelir.

Cep telefonu numarası yazılırken dikkat edilmesi gereken nokta numaranın başındaki 0 kullanılmaz. 10 haneli olarak girilen cep telefonu numarasının ardından kişi karşısına gelen ve hesap numarasını girmesi gereken ekrana 16 haneli hesap numarasını yazar. Bu aşamadan sonra hesap bilgilerine ulaşan kişi cep telefonuna gelen kodu ekranda belirtilen noktaya yazarak kendi hesabından kartsız olarak para çekme işlemini gerçekleştirebilir.

Kartsız para çekme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken nokta sistemdeki cep telefonu numarası ile giriş ekranına yazılan cep telefonu numarasının aynı olması gerekmesidir. Çünkü sisteme girilen cep telefonu numarasına bir şifre gelir ve bu şifre giriş ekranına girilerek para çekme işlemi onaylanarak başarılı bir şekilde sonlandırılır. Aksi taktirde doğru şifre girilmez ise sistem para çekme işlemini onaylamaz, kişi hesabından kartsız olarak para çekme işlemini gerçekleştiremez.

ATM’lerden Günlük Ne Kadar Para Çekilebilir?

Kartlı veya kartsız fark etmeden atmlerden çekilen para miktarı kullanılan bankaya göre değişmektedir. PTT atm.lerinden günlük en fazla 1500 TL çekim yapılabilirken bankalarda bu rakam 2000 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan EnPara Nedir? EnParayı Tavsiye Edermisiniz? başlıklı makalemizde enpara kredi kartı 2018, enpara kredi kartı başvurusu ve enpara kredi kartı çıktı mı hakkında bilgiler verilmektedir.