Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım değerlerinden biride arsa satın almaktır. İleride prim yapabilir düşüncesi ile ya da kullanmak amaçlı olarak arsa alımlarında eğer nakit para ile alınmayacaksa kolayca satın alma yollarından biri, avantajlı faiz oranlarına sahip olan bankaların verdiği arsa kredisi kullanmak oluyor. Arsa Arsa Kredisi Banka Şartları

Arsa kredisi şartları her bankada değişkenlik gösterebiliyor. Bu şartlardan bazıları ise arsanın imar durumudur. Çünkü bazı bankalar kredi kullanılmak istenen arsanın imara açık durumda olması şartını belirlemesine rağmen bazı bankalarda böyle bir şart bulunmuyor. Bankalarda arsa kredisi araba ve ev kredilerinde olduğu gibi ipotek karşılığı verilen kredi türüdür. Alınacak arsa imarlı bir arsa ise ipotek direk olarak arsa üzerine konulur. Eğer arsa imara kapalı bir alanda ise kredi kullanmak isteyen kişini üzerine olan herhangi bir gayrimenkul üzerine kişinin talebi doğrultusunda konulan ipotek karşılığında kredi kullandırılıyor.

Arsa Kredisinde Banka Kredi Kullanım Oranı

Arsa kredi kullanımı bankalara göre değişkenlik gösteren diğer bir konudur. Alınacak arsanın eksper tarafından belirlenen ekspertiz değeri üzerinden %45 ile %60 oranında değişebiliyor. Almak istenen arsa için bankaya müracaat edildiğinde arsanın ekspertiz değerinin %50 si kadar bir bedeli için banka kredi tahsis ediyor. Yani alacağınız arsanın ekspertiz değerinin yarısı kadar olan rakam kadar kredi kullanılabiliyor.

Arsa Kredisi Kullanımında Vade Seçenekleri

Arsa Kredisi vade seçenekleri de yine bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Arsa kredisi vadeleri aynı konut kredisinde olduğu gibi 36 ay ile 120 ay arsında olabiliyor. Bazı bankalar vadeyi 36 ay ile sınırlarken bazı bankalar yelpazeyi geniş tutarak 120 aya kadar uzatabiliyor.

Arsa Kredisi Müracaatı İçin Gerekli Belgeler

Arsa kredi başvurusu için bankaya gidildiğinde bulundurulması gereken evraklar şunlardır. Öncelikle kimlik belgesi, gelir belgesi, son üç ay içinde kredi talebinde bulunan kişinin adına düzenlenmiş su, elektrik, doğal gaz faturası gibi faturalardan biri eğer adınıza düzenlenmiş fatura yoksa ikametgah belgesi, alınacak gayrimenkule ait tapunun fotokopisi, eğer imarlı bir arsa ise imar ruhsatı ve başka bir gelir var ise ek gelir belgesi ile arsa kredisi için müracaat edilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Bankada Unuttuğum Param Var Mı? başlıklı makalemizde bankada unutulan para ne olur ve bankada unutulan paralar hakkında bilgiler verilmektedir.