Altın, dünya üzerindeki en değerli elementlerden biridir. Yatırım aracı olarak da oldukça popüler bir üründür. Altını bu kadar değerli kılan, az bulunması, birçok fiziksel etkiye maruz kalsa bile değerini yitirmemesi ve elbette bütün dünyada şartsız değişim aracı olarak kullanılabilmesidir. Altın kısa vade de değer düşüklüğü gösterse de uzun vade de bakıldığında devamlı değeri artan bir yatırım aracıdır. Bu yüzden yatırımlarda her kesimin tercih ettiği bir yatırım aracıdır.

Neden Altın’a Yatırım Yapılır?

Altının değer artışı endüstride kullanımı dışında kişi ve kurumların arz ve talebiyle alakalıdır. Yatırım aracı olarak altının talep edilmesi aynı zamanda bu ürünün değerini arttırır. Dünya piyasasında kriz dönemlerinde ise altına olan talep oldukça artarak, altın, güvenli bir liman olarak görülmektedir. B durumun altında yatan temel neden ise her hangi bir ülke ekonomisine bağlı olmadığı için dünyanın her yerinde kabul görmesidir. Bu yüzden kişi ve kurumlar karışıklık durumunda fonlarını altında değerlendirmek isterler.

Altın Nasıl Değerlendirilir?

Bu yatırım ürünü her hangi bir işlem yapılmasa dahi kendiliğinden değerlenmesi özelliği ile oldukça talep görür. Bu yüzden yastık altı olarak tabir edilen bir durum ortaya çıkar. Birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyen kişiler, fiziki altın alıp, altınlarını kendileri muhafaza ederler. Bu durumda da ise ekonomiye bir katkı sağlamadan altınları atıl olarak tutarlar. Böylelikle altın değerlendirme imkanı olmaz. Buna alternatif olarak, piyasadaki altın fiyatları takip edilip, altın fiyatlarının kısa vadeli düştüğü durumlarda alınıp, yükseldiğinde satılması ile altından artı bir kazanç sağlanabilir.

Altınları Yastık Altından Çıkarmak İçin Teşvikler

Bunun yanında ülkemizde yeni başlayan bir altın teşviki de söz konusudur. Devlet, yastık altında bulunan altınları ekonomiye kazandırmak için bir takım teşvikler sunuyor. Ziraat bankası aracılığıyla ellerinde bulunan altınlar, bankaya teslim edilip, altının kendi değer artışına ek olarak gelir elde etme imkanı da sunuluyor. Bu teşvik, isteyene 6 ay bir ödemeli faiz imkanı sunarken, faiz kazancı istemeyen yatırımcılar için yine 6 ayda bir ödemeli kira sertifikası geliri imkanı sunuyor.

Bu yolla devlet, atıl duran altınları ekonomiye kazandırıyor. Ziraat bankası aracılığıyla topladığı altınlara dayalı borç kağıdı çıkararak, daha rahat borçlanabiliyor. Kısacası bu yolla altınları değerlendirmek, hem devlete katkı sağlamak, hem de bireylere ek kazanç sağlamak açısından oldukça avantajlıdır.

Bir önceki yazımız olan Banka Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde avukattan borcu yoktur yazısı alma, bankadan borcu yoktur yazısı alma ve borcu yoktur yazısı hakkında bilgiler verilmektedir.