Türkiye ve Amerika’nın arasındaki vize krizinden sonra hızla yükselen dolar günümüzde seviye 3.87 civarında bulunmaktadır. Hızlı bir yükseliş içinde yer alan dolar yanında altını da hızla artırmıştır. Piyasalar her güne altın ve doların inanılmaz yükselişi ile uyanmaktadır. Global ekonomide altının yükselmesini Kuzey Kore’nin siyasi faaliyetleri de tetiklemektedir. Türk lirasının bugünlerde aşırı derecede değer kaybettiği gözle görünen bir gerçektir. Dünyadaki siyasi gelişmelere bağlı olarak dolar ve altın aşağı yukarı hareket etmektedir. Dolar için en fazla yükselme tahmini olarak 4 TL, altın da ise gram bazında 165 TL civarı gibi rakamların geleceği tahmin edilmektedir. Bu senaryoların olduğu piyasalarda yatırımcı da tedirgin vaziyette beklemektedir. Hareketli bir piyasayı kimse sevmez.

Dolarda Gelinen Süreç

3.38 TL seviyelerinden başlayan dolar Amerika Türkiye vize krizinin tırmanması ile beraber hızla artışa girerek durdurulması imkânsız hale gelmiştir. Fed’ den yapılan açıklamalar ve tarım dışı istihdam verileri ile beraber dolar iyice kendini kuvvetlendirmiştir. Amerikan merkez bankasındaki şahinci görüş hâkim olmuş ve yaptığı açıklamalar ile doları 3.87 seviyelerine kadar dayandırmışlardır.

Altında Gelinen Süreç

Kuzey Kore ile Amerika arasında soğuk savaşı andıran olayların yaşanması ile beraber altın gram bazında artmaya başlamıştır. Daha sonra ülke başkanlarının yaptığı açıklamalarda altının yükselmesine etkili olmuştur. Ülkemizde altın stokunda herhangi bir problem olmamakla beraber tedbir amaçlı yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için devlet tarafından teşvikler verilmektedir. Devlet tarafından yastık altındaki altınlar ziraat bankası aracılığı ile toplanmaktadır. Ona vade bazında tahvil ekstra bir para ya da altın verilmek suretiyle yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Bu durumda hem devlet hem de vatandaş karlı çıkmaktadır.

Uzun Vadede Altın Ve Dolar Durumu

Altın ve dolardaki bu yükselmenin 2018 yılı ortalarına kadar bu hızla devam edeceği ve doların 4 TL, altının ise gramının 165 TL seviyelerinden alıcı bulacağı görülmektedir. Bunun en büyük göstergesi de dünya çapındaki ekonomilerine bu yükselişi durduramamaları ve iyice değerlenen altın dolar karşısında herhangi bir hamle yapmaması olarak görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Konut Kredisi Alma başlıklı makalemizde faizsiz konut kredisi, sıfır faizli konut kredisi ve sıfır faizli konut projeleri hakkında bilgiler verilmektedir.