Altın geçmişten günümüze en karlı yatırım olarak bilinir. Sadece yatırım olarak değil süs eşyası olarak en çok tercih edilen altın eski usul yastık altında saklamak yerine altın hesabı olan bankalar tarafından sunulan cazip avantajlarından faydalanılarak, böylece altınların evde çalınma riskinden korunmuş olur.

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Kamu bankası olan Ziraat Bankasının iki çeşit altın hesabı vardır. Bu hesaplardan birisi vadesiz altın mevduat hesabı, diğeri ise vadeli altın mevduat hesabıdır. Bankanın mudileri için en büyük avantajlarından biri altın hesaplarında yapılan işlemlerin hiç birisinden komisyon almamasıdır.

Garanti Bankası Altın Hesabı

Altın değerlendirme amaçlı en çok tercih edilen bankalardan birisi olan Garanti bankası sunduğu altın hesaplarıyla TL yada dolar üzerinden altın alım, satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Garanti bankasının altın hesabında ki avantajı ise eski tarihli altınlar, altın işçilik parası, gramajı düşük altın gibi durumlarla karşılaşılmıyor.

Şekerbank Altın Hesabı

Şekerbank’ın altın hesap adıyla verdiği vadesiz hesap sistemi ile döviz işlemi yapılır gibi 0.01 gram veya bankanın belirlediği oranlar dahilinde, altın alımı yapılabiliyor. Herhangi bir ücreti olmayan bu hesapta bulunan bakiyeyi bankada bulunan başka bir hesaba aktarım işlemi de gerçekleştirilebiliyor.

Yapı ve Kredi Bankası Altın Hesabı

Yapı Kredi Bankası’ da aynı Ziraat Bankası gibi hem vadeli, hem vadesiz altın hesabı olarak altın hesabı olan bankalar arasında yerini alıyor.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı

Vakıfbank altın çağı hesabı ile gram değerinde altın alınabilen hesap türüdür. Bankaya düzenli altın alım talimatı verildiğinde, gerekli altın birikimi yapılabiliyor. Vakıfbank bu işlemlerde müşterisinden hiçbir ücret talep etmediği gibi işçilik maliyeti gibi bir bedel ödemek zorunda da kalınmıyor.

Albaraka Altın Katılma Hesabı

Albaraka altın hesabında bakiyesi olanların bakiyesi binde bin saflıkta işlem görüyor ve kesinlikle işçilik ücreti ödenmiyor. Albaraka’nın sunduğu kampanya kapsamında özel altın toplama günlerinde altınlarını en yakın şubeye götürenler altın hesabı açtırarak birikim yapabiliyorlar.

Kuveyt Türk Altın Hesabı

Bankanın en büyük avantajlarından biri hesabınızda bulunan altınları bankanın belirlediği oranlarda külçe halinde alınabiliyor. Bankanın sunduğu diğer bir avantaj ise altın kuru müşterinin belirlediği seviyeye ulaştığında müşterinin verdiği talimat doğrultusunda altın bozdurma işlemi yaparak müşterinin TL hesabına bakiyeyi aktarıyor.

Bir önceki yazımız olan Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi başlıklı makalemizde akbank bireysel emeklilik başvurusu, akbank bireysel emeklilik hakkında bilgi ve akbank bireysel emeklilik iptal etme hakkında bilgiler verilmektedir.