Artık eski yatırım alışkanlıklarınızdan vazgeçmenize gerek kalmadı. Bankalar üzerinden altın hesabı açarak sizde en güvenilir yatırım olan altına yatırımdan yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere altın hesabı nedir, nasıl açılır? Sorularının yanıtlarını arayacağız.

Yatırım tasarrufunu altın üzerinden yapmayı düşünenler bankalar üzerinden yüksek avantajlarla yapabiliyor.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, altın fiyatında ortaya çıkan dalgalanmalardan etkilenen bir mevduat çeşididir. Altın hesabı, bankalar üzerinde vadesiz şekilde açılmaktadır. 2019 yılında ise bazı bankalar vadeli altın hesabı açarak müşterilerinin yatırım yapmalarını sağlamıştır. Vadeli altın hesabı ile gram altın tutarı oranlarında faiz geliri elde edebilirsiniz. Bankalarda bulunan vadesiz altın hesabı üzerinden faiz geliri elde edilmemektedir.

Vadeli ve vadesiz şekilde sunulan altın hesaplarının en önemli noktalarından bir tanesi piyasa üzerinde yaşanan altın fiyatlarının düşüş ve yükselişlerinden etkilenmesidir. Bunun anlamı hesabınızda yer alan altının değeri piyasa üzerinde bulunan altın fiyatlarıyla paralel olarak değişim göstermektedir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Banka müşterisi iseniz, telefon, internet, mobil uygulama ya da ATM üzerinden altın hesabı açabilirsiniz. Altın konusunda ilk kez hesap açacaksanız, hesap açacağınız banka şubesine başvuru yapmalısınız. Başvurunuz esnasında nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekir.

Altın Hesabının Avantajları

Bankada yer alan altın hesabınız 7/24 alım ve satım işlemlerinizi yapmanızı sağlamaktadır. Altın altımı TL, gram ya da çeyrek şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca altın satmak istediğiniz zaman yine TL, gram vb. seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Altın alım işlemlerini banka hesabınızda yer alan Vadesiz TL hesabınızdan aktaracağınız tutarla gerçekleştirebilirsiniz. Altın hesabınız üzerinden bozmak istediğiniz miktarı da Vadesiz TL hesabınıza istediğiniz zaman aktarabilirsiniz.

Bankalar üzerinden açılacak altın hesabı sayesinde eski zamanlarda alışkın olduğunuz altın yatırımını güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz. Altınlarınız banka içerisinde kaybolma ve çalınma risklerinden korunmaktadır. Bununla beraber alım ve satım esnasında işçilik gibi masraflar gibi ödemelerde karşınıza çıkmamaktadır. Bu sistem üzerinden istediğiniz oranlarda altın alımı yapabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı bankalar altın hesapları üzerinden hesap işletim ücreti alsa bile yeni nesil şubesiz bankacılık uygulamalarında mevduat ürünlerinden ücret istenmemektedir. Bu yüzden şubesiz bankacılık uygulamaları üzerinden hesap açabilirsiniz. Pek çok banka altın hesabı açmayı düşünen müşterilerine yeni kampanyalar sunmaktadır. Yastık altında altınlarınız bankalarınızda altın hesabı açtırarak altınlarınızı o günkü değerden işleme koyabilirsiniz. Altın değerlemeleri uzman eksperler tarafından kontrol edilerek hesaplanmaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Altın hesaplarınızı, banka, internet, uygulama ya da ATM’ler üzerinden kapatabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce ilk olarak sahip olduğunuz altınlarınızı o günkü değeri üzerinden nakit duruma çevrimini yaparak, vadesiz hesabınıza aktarmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sicil Affı Nedir, Nasıl Yaptırılır, 2019 Yılında Çıkacakmı? başlıklı makalemizde sicil affı 2019, sicil affı 2019 da çıkacak ve sicil affı çıktı 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.