Konut kredileri her banka tarafından ev sahibi olmak isteyen bireylere sunulan bir kredili üründür. Konut kredisi çekmek isteyen kişi öncelikle satın alacağı evi belirlemelidir. Ardından bu evin tapu fotokopisi, kimlik bilgileri, gelirini beyan edeceği bordro ile birlikte bankaya başvuru sağlar. Banka kişinin kredi kullanmasında herhangi bir engel görmez ise satın alınacak eve eksper gönderir. Eksper evin gerçek değerini çıkarır ve bu değerin yüzde 80’i müşteriye kredi olarak kullandırılır.

Konutun Gerçek Bedeli Nedir?

Konutun gerçek değeri olası bir risk durumunda bankanın satacağı minimum tutardır. Yani müşteri konut kredisini ödeyemez ise banka eve el koyar ve satışa çıkarır. konutu ne kadar fiyata satabileceğini ise eksper belirler. Bu rakam belirlenirken evin inşaatında kullanılan malzeme, kaçıncı katta olduğu, kaç oda olduğu, kaç tuvalet ve banyosu olduğu, ulaşımın nasıl sağlandığı, bulunduğu mevki gibi pek çok kıstas baz alınır. Bu kıstaslara bağlı kalarak eksper birkaç gün içinde evin bedelini bankaya beyan eder. Binada kaçak kat olması, toprak kayması yaşanan bölgede olması, yola taşan herhangi bir çıkıntının olması evin değerini düşüren unsurlardır.

Eksper Değerinin Yüzde 80’i Kredi

Eksper evin değerini bankaya sunduktan sonra banka bu bedel üzerinden kredi kullandırır. Ancak bu değerin yalnızca yüzde 80’i kredi olarak verilir. Yani eksper evin bedelini 100 bin TL olarak belirledi ise banka 80 bin TL’sini müşteriye kredi olarak kullandırır. Kalan 20 bin TL müşteri tarafından karşılanmalıdır.

Yüzde 100’üne Kredi

İnşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte lüks yapılar artıyor. Lüks yapıların artması da ev piyasasında durgunluğa sebep oluyor. Elinde yeterli peşinatı olmayan ancak ev almak isteyen bireyler alamıyor. Bu tarz durumlar için bazı bankalar konutun yüzde 100’üne kredi verebilmekte. Ancak bu konutlar ultra lüks ve akıllı ev modunda olan konutlar olmakta. Tam olarak yasallaşmayan bu durum şuan için çok sık olmasa da bazı bankalarda yapılabiliyor. Bunun yanında evin satış bedelini bankaya yüksek ibraz eden emlakçılar da evin yüzde 100’üne yakın bir kısmının kredi olarak çıkmasını sağlayabiliyor.

yozgat escort bayan

Bir önceki yazımız olan Aktif Bank 2018 Vadeli Hesap Faiz Oranı başlıklı makalemizde Aktif Bank para yatırma faizi ne kadar, Aktif Bank vadeli faizi ne kadar ve Aktif Bank vadeliye para yatırma hakkında bilgiler verilmektedir.