Reel ortamda yer alan mağazaların veya işletme sahiplerinin en çok ihtiyaca sahip oldukları konulardan birisi pos cihazıdır. İnsanların günlük hayatta yaptığı alışverişlerin veya harcamaların %75’i kredi kartı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple bir mağaza veya cafe gibi önemli işletmelerde pos cihazının olmaması müşteri potansiyelini düşüreceği gibi işletmecilerin iş yapamaz hale getirebilecektir. Mağazalarda olmazsa olmazlardan birisi olan pos cihazını almak için öncelikle herhangi bir Akbank şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Pos cihazı başvurusu yapacak kişilerin muhakkak vergi mükellefi olması gerekmektedir. Henüz bu aşamayı geçmemiş kişilere hiç bir şekilde pos cihazı verilmeyeceği gibi başvurunuzun da onaylanması söz konusu olmayacaktır. Bu sebeple başvuru yapacak kişilerin öncelikle işin vergi boyutunu bitirerek Akbank’ın internet sitesinden götürmesi gereken önemli evrakları hazırlayarak şubeye giderek pos cihazı başvurusu yapabilir. Öncelikle başvuruda kişiye Akbank mevduat hesabı veya vadeli TL hesabı açılarak açılan hesap pos cihazına entegre edilebilmektedir. Öncelikle hesap işlemlerinden sonra pos cihazı teslim edilecektir. Mağazada veya işletmenizde kullanacağınız pos cihazlarında kullanılan her bir kredi kartı alışverişlerinde ki tutar bahsi geçen bu hesaba aktarılacaktır. Pos cihazında ki kart çekiminden 1 (bir) gün sonrasında herhangi bir Akbank ATM’sine uğrayarak hesabınızdan direk parayı çekebilirsiniz.

Başvuru Sonrası ve Komisyon Oranları

Anlaşmalı olan cihazlarda geçerli olan komisyon oranları mevcuttur. Ki bu oranlar size pos cihazı teslim edilmeden önce ki yapılan sözleşmede belirtilmektedir. Kısacası kabul ettiğiniz komisyonlar her kart çekiminden düşecek ve almanız gereken tutar hesaba aktarılacaktır. Bu sebeple komisyonla vesaire uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Bir pos cihazının teslim edilmesi yaklaşık 15 günü bulabilmektedir. İşletmesine sahip çıkmış olduğunuz işinizin sektörüne bağlı olarak bu süreç daha da erken sürede teslim edilebilmektedir. Bu tip işlemler bilindiği üzere mağaza aktif hale gelmeden önce hazırlanmaktadır ki bu konuyla alakalı mağaza mağdur olmayasın.

Eğer sizde Akbank’tan pos cihazı almak istiyorsanız öncelikle şartları araştırarak gerekli olan belgeleri hazırlayıp Akbank şubesine götürmeniz yeterli olan bir davranış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonunu Pos Olarak Kullanabilirmiyim? başlıklı makalemizde cebimde pos uygulaması, cebimde pos veren bankalar ve cep pos hakkında bilgiler verilmektedir.