Bankalarda bulunan, güvenli ve hızlı para transferi yapılmasını sağlayan, düşük maliyeti amaçlayan ve otuz üç Avrupa ülkesinde kullanılmakta olan uluslararası bir standarttır. Iban numarası olmayan para transferi işlemlerinde banka hesap numaralarına ilişkin belirli bir standart olmadığından dolayı gerçekleştirilen para transferi işlemlerinde çok sayıda hata ve beraberinde de uzun süren gecikmeler yaşanmakta idi. Iban numarası kullanımı ile birlikte yaşanan bu sorunlar büyük ölçüde azaltılmış oldu.

Iban numarası, ülke kodu ile başlayan (TR) ve 26 adet rakamdan oluşan bir numaradır. Iban’ın açılımı; IBAN (International Bank Account Number)’dır.

Akbank’a Ait Iban Numarası Nasıl Sorgulanır?

İlk olarak iban sorgulaması yapılabilmesi için şu adımların sırasıyla izlenmesi ve uygulanması gerekir;

  1. Akbank’a ait iban sorgulaması yapmak için “hesap türü” yazan kısımdan “hesap tipi ” seçeneği seçilir.
  2. Bu bölümde para türü, yani Türk Lirası, Euro, Sterlin, Japon, Amerikan doları vs alternatifleri arasından seçim yapılır. Akabinde “şube kodu” yazan bölüme il ve ilçe bilgileri doğru bir şekilde yazılarak doldurulur. Ya da şube kodunuzu biliniyor ise direkt olarak kod da girilebilir.
  3. Bu işlemler tamamlandıktan hemen sonra hesap numarası bilgisi girilerek, sonrasında da ” hesapla” butonuna basılır. Bu işlemden sonra Akbank Iban bilginiz ekrana gelecektir.
  4. Bu numara ülke kodunu belirten “TR” ile başlıyor olup, yirmi dört rakamdan meydana gelir.
  5. Akbank Iban numarası bilgisine ulaştıktan sonra, EFT ya da Havale işlemlerinizi güvenli bir şekilde, zaman tasarrufu sağlayarak kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Bu işlemin yanı sıra aynı zamanda akıllı telefon ve tabletlerden Akbank uygulaması indirilerek kolayca sağlanabilir. Şubeye gidip bilgi alabileceğiniz gibi, Akbank Müşteri Hizmetleri’ ni arayarak da kon ile ilgili yardım talebinde bulunulabilir.

EFT Nedir?

İki farklı bankaya ait olan hesapların, birbirleri ile olan para transfer işlemine verilen addır.

Havale Nedir?

Aynı bankaya ait olan hesapların, birbirleri ile yaptığı para transferidir.

karaman escort bayan

Bir önceki yazımız olan Akbank Hesabımı Nasıl Kapatırım? başlıklı makalemizde Akbank hesabımı kapatmak istiyorum ve Akbank hesap kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.