İnsanlar genel olarak yaptıkları birikimleri herhangi bir zarara uğramadan değerlendirebilecekleri bir yatırım araçları veya birikimlerini saklayacakları bir yer ararlar. Ülkemizde, geçmişten gelen bir adet olma özelliğinde dolayı birikimler değerli bir maden olan altına çevrilerek, yastık altı denilen yerlerde muhafaza edilmektedir. Ancak, son zamanlar yaşanan hırsızlık olayları bu yöntemi kullananlar için bir risk teşkil etmeye başlamıştır. İşte bu aşamada, insanlarda bankaların vadeli mevduat hesaplarını değerlendirme fikirleri oluşmaktadır.

Vadeli Mevzuat Hesabı Ne Demektir?

Vadeli hesap genel olarak, bankalara yatırılan paranın belli bir süre çekilmeyeceğinin taahhüdünün verilmesi ve bankalarında bunun karşılığın hesaba yatırılan paranın miktarı ve vadesi esas alarak hesaptaki paraya vaiz eklemesi olarak tanımlanabilir. Buradaki esas Bankalara yatırılan paraların banka tarafından değerlendirilmesi ve elde edilen gelirin bir kısmının paranın esas sahibine aktarılmasıdır.

Abank’ ın Faiz Oranları

Abank’ın vadeli mevzuat hesabı sahibi olan müşterilerine verdikleri faiz oranları; 50.000 tl ye kadar olan,

  • 20 ile 30 gün arası tüm mevzuat hesaplarına %10
  • 31 ile 44 gün arası tüm mevduat hesaplarına % 13
  • 44 ile 60 gün arası tüm mevduat hesaplarına % 16
  • 60 ile 75 gün arası tüm mevduat hesaplarına % 19
  • 75 ile 91 gün arası tüm mevduat hesaplarına % 21
  • 91 ile 121 gün arası tüm mevduat hesaplarına % 24 ve bunun katları şekilde vaiz vermektedir.

Bu Sistemin Güvenlik Durumu Nedir?

Bu sistemin güvenli açısından hiç bir sorunu yoktur. Abank, her ne kadar özel girişim bir banka olsa da, hesaplardaki tüm tutarlar karşılıklı imzalanan bir sözleşmeye tabidir ve devlet güvencesi altındadır. Bankanın herhangi bir zarara uğraması dahilinde bile hesaplar hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Ülkemizde, 1980′ li yıllarda ortaya çıkan bankerlik sistemi bir çok kişinin birikimlerini bankerlere yatırması ve bankerlerin bu paralarım vaizlerini karşılayamaması nedeniyle, bertaraf olmuş ve bir çok kişi mağdur olmuştur. İşte bu sebepten ötürü özel bankalar vadeli ve faizle mevduat hesapları açarak daha güvenilir ve risksiz bir bankerlik modeli ortaya çıkarmıştır.

kırıkkale escort bayan

Bir önceki yazımız olan Abank Banka Kartı Başvurusu 2018 başlıklı makalemizde Abank bonus kart başvurusu 2018, Abank kredi başvurusu 2018 ve Abank kredi kartı başvurusu 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.