Şube sayıları ve hizmet alanları çok genişleyen bankalar, iş konusunda çok büyük bir istihdam sağlıyor. Banka şubelerinde ve diğer hizmet bölgelerinde çalışmak için binlerce personel alımı yapılıyor.

Bu anlamda özel bankalar ve devlet bankaların çeşitli pozisyonlara belirli kriterler dahilinde eleman alımları yapıyor. Belirli dönemlerde yapılan tüm bu personel alımları, bankaların resmi internet sitesinden vatandaşlara iletilir. Bankalarda çeşitli pozisyonlarda işe başlamak için öncelikle belirli aşamaları geçmiş olmak gerekiyor. Daha sonra gerekli kriterleri taşıyan adaylar işe kabul edilir.

Banka Sınavları

Bankaların personel alımları iki aşamalı bir sınav sistemiyle yapılır. İlk aşamada yazılı bir sınav yapılırken bu sınavda başarılı olan adaylar ikinci aşama olan mülakata geçiş yaparlar. Yazılı sınavlar Türkiye genelinde belirli illerde yapılır. Genel olarak tüm bölgelerin büyük kentlerinde bu sınavlar düzenlenir ve adaylar verilen süre içerisinde soruları yanıtlamaya çalışır. Banka sınavlarında genel olarak 70 puan barajı bulunur. Bu puanın üzerinde alan adaylar, aldıkları puanlara göre sıralanır ve mülakatlara davet edilir. Adayların bankada işe başlayabilmesi için bu aşamada da başarılı olması gerekir.

Banka Sözlü Mülakatlar

Yazılı sınavlardan gerekli puanı alan adaylar, mülakatlara çağrılır ve bir komisyon önünde sözlü sınava alınır. Söz konusu komisyon üyeleri uzman bankacılardan oluşur ve kişilere bankacılıkla alakalı olarak çeşitli sorular yöneltilir. Elbette buradaki temel amaç; kişilerin kendini ifade etme beceresini, konuşma ve telaffuz becerisini test etmektir. Komisyondan yeterli puanı alan adaylar tüm sınav aşamalarını başarıyla geçmiş sayılır ve gerekli eğitimlerden sonra bankaya işe başlar. İlgili tüm sınav sonuçları adaylara internet üzerinden aktarılır.

Kimler Bankacı Olabilir?

Bankacılık ile alakalı olan tüm lisans programlarından mezun olan adaylar bankacılık sınavlarına girebilir. Ayrıca iktisat, işletme ve kamu yönetimi gibi bölümlerden mezun olan adaylar da sınavlara katılabiliyor. Bankaların yaptığı sınavlarda genellikle bir lisans mezunu şartı bulunur.

Yani ortaöğretim mezunu olan kişiler genellikle banka sınavlarına katılmaya hak kazanamaz. Bazı bankalar sınavlara girişlerde belirli bir bölüm şartı belirleyebilir. Bazı bankalar da ise tüm lisans mezunları sınava giriş yapabilir. Bu durum, personel alımı yapılacak pozisyonla ilgilidir. Sınav duyurusu yapıldığı zaman sınavla alakalı tüm şartlar, kılavuz içerisinde sizlere iletilir.

Bir önceki yazımız olan Enpara Nedir? Enpara Banka Kartı Şifresi Öğrenme başlıklı makalemizde enpara banka kart şifresi alma hakkında bilgiler verilmektedir.