Tüketici kredileri kişilerin ufak miktarlardaki anlık para ihtiyaçlarını, beyaz eşya, cep telefonu gibi elektronik alet alımlarını ve tatil gibi özel ihtiyaçlarını karşıladığı krediler olarak bilinir. En fazla 10.000 TL değerine kadar verilen bu krediler oldukça düşük faizler üzerinden verilerek geri ödemesinde müşterilere kolaylık sağlanır. Bu nedenle de en çok tercih edilen ve kullanın kredi seçeneklerinden biridir.

Tüketici Kredisi Verirken Bankaların Dikkat Ettiği Hususlar

Bir bireyin her hangi bir bankadan tüketici kredisi çekebilmesi için belirli şartları da taşıması gerekiyor. Bu şartlar içerisinde;

– Bireyin hali hazırda açık olan kredi kartlarının son 5 yıl içerisindeki durumu

– Daha önce bireyin adına açılmış olan ya da o esnada açık olan kredi kartlarının ödenme durumu

– Bireyin kefil olmuş olduğu hesapların güncel durumu

– Bireyin tüketici kredisi çekerken kefil olarak göstereceği kişinin kredi notunun durumu

– Bireyin gelir ve gider durumu

– Bireyin geçmiş dönemdeki ödenmiş ya da ödenmemiş olan bütün borçlarının durumu

– Bireyin banka içerisinde yer alan hesabının mevduat süresi gibi kriterlere bakılır.

En Uygun Tüketici Kredisini Veren Bankalar

Tüketici kredisini 3 aydan 48 aya kadar vadeli ile bütün bankaların verdiği bilinir. Bu bankaları birbirinden ayıran özellik ise faiz oranlarıdır. Bankaların tüketici kredisi üzerine vermiş olduğu faizlere bakıldığı zaman Vakıfbank ve Ziraat bankası %1.24 ile, Halkbank ve ICBC %1.25 ile, Türkiye İş Bankası Maaşım İş Bankasında kredisi %1.27 ile, Türkiye İş Bankası, Fibabanka ve ING Bankası %1.29 ile, Denizbank %1.35 ile, ING Bank Yüksek Miktarlı kredi %1.39 ile, Enpara %1.42 ile, HSBC %1.43 ile ve Şekerbank %1.55 ile faiz oranı hizmeti verir. Bu nedenle kredinin çekileceği banka oldukça önemlidir.

Tüketici Kredisi Hangi Durumlarda Banka Tarafından Verilmez?

Bireyin önceki borçlarında uzun dönemli gecikmeler olmuş ise, bireyin hesabi idari takibe alınmış ise, bireyin adı bankaların kara listesinde bulunuyor ise ve bireyin hesabi kanuni takibe alınmış ise bankalar tarafından her hangi bir kredinin çıkarılması söz konusu olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bayramda En Uygun Kredi Veren Banka başlıklı makalemizde 2018 kurban bayramı kredi, en uygun ihtiyaç kredisi ve en uygun kredi hakkında bilgiler verilmektedir.