Devlet destekli olarak konutta seferberlik adı içerisinde yapılan ve verilen vade sürelerinin 20 yıla kadar uzatılması pek çok kişinin de ev sahibi olma hayallerinin gerçekleşmesine ön ayak olmuş oldu. Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde başlanan kampanyalı konut kredilerini çekme ve ev sahibi olma konusu ile ilgili pek çok banka da devlet desteğini arkasına alarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

Kampanyalı Olan Projeler

Kampanyanın adının “Güçlü Türkiye için Birlik Vakti” olarak belirlenmesinden sonra pek çok büyükşehirde bu kampanya içerisine dahil olacak olan yapıların bir listesi de basına verildi. Haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre bu kampanyaya dahil olan evler ve yapılar dışında kalan konutların 20 senelik kredi çekilmesi gibi bir durumu söz konusu değil. Kampanya dahilinde yer alan konutlardan ev almak isteyen birey istediği bankanın en yakın şubesine giderek ve evi de daha öncesinde seçerek bu kampanyadan yararlanabiliyor.

20 Yıl Vadeli Olarak Konut Kredisi Veren Bankalar

Emlak Konut GYO’nun başlattığı ve devletin de teşvik amaçlı olarak özel bankalarla anlaşma sağladığı bu kampanya dahilinde bireylere belirlenmiş konutlar üzerinden 20 yıl vade süresi ile birlikte kredi veren bankalar arasında başta devletin kendi bankası olan Ziraat Bankası gelmek üzere, Akbank, Yapıkredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Albaraka, Vakıfbank Katılım Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kuruluşları yer alıyor.

20 Yıl Vadeli Konut Kredilerinde Zam Durumu

Bu kampanya ile birlikte pek çok bireyin ev alabilme ile ilgili hayalleri gerçek olurken akıllarda soru işareti bırakın bir konu da 20 yıl gibi uzun bir süre içerisinde çekilen kredinin yeni faiz oranları üzerinden değerlendirilip değerlendirilmeyeceği. Bu konu ile alakalı olarak devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklama doğrultusunda bu kampanyadan yararlanarak kredi çekmiş olan bir vatandaşın 20 yıllık süre boyunca krediyi ilk çektiği dönemdeki faiz oranı üzerinden geri ödeme yapacağı aksi bir durumda devletin engel koyacağı belirtilerek vatandaşın kafasındaki soru işaretine çözüm bulundu.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Vadeli Mevduat Hesap Oranları başlıklı makalemizde 2018 vadeli mevduat hesap oranları, güncel vadeli hesap faiz oranları 2018 ve vadeli hesap faizleri 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.